Nowoczesne budynki na świecie

Wiele mówi się o cudach architektury. Z reguły raz na rok lub raz na dwa lata pojawiają się doniesienia o ósmym cudzie świata – mimo że często są to określenia na wyrost, to nie ukrywamy, że wiele z obecnych nowoczesnych budynków wzbudza zachwyt. Te budynki zachwycają od zewnątrz i od wewnątrz, dlatego warto bliżej im się przyjrzeć.

Muzeum Guggenheima, Hiszpania

Cały budynek jest zbudowany z blachy tytanowej i szkła. To niesamowite muzeum sztuki współczesnej zaprojektował Frank Owen Gehry, amerykański projektant. Bryła budynku ma dynamiczną formę, na którą składają się faliste linie i powyginane elementy. Muzeum zostało otwarte w 1997 roku – w ciągu pierwszych dwóch lat istnienia Muzeum Guggenheima Bilbao zasłynęło z tej budowli i tylko do 1999 roku muzeum odwiedziło blisko 2,6 miliona osób, z czego około 80% przyjechało do miasta tylko po to, żeby ujrzeć budowlę.

Teatr Narodowy w Pekinie, Chiny

Ten teatr nazywany jest również Wielkim Jajem ze względu na swój nietypowy kształt. Teatr zaprojektował Paul Andreu, a do budowy Jaja użyto tytanu u szkła. Teatr Narodowy składa się z trzech sal: operowej, teatralnej i koncertowej. Budowla może pomieścić aż 542 widzów! Dodatkowo, żeby nadać miejscu splendoru, otoczono konstrukcję sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel, prowadzący do budynku. Teatr otworzono w 2007 roku.

30 St Mary Axe, Wielka Brytania

Pod tą intrygującą nazwą kryje się jeszcze bardziej intrygująca budowla.

30 st Mary Axe, znajdujący się w Londynie, to wysoki wieżowiec o nietypowym kształcie. Przez złośliwych budynek jest nazywany korniszonem ze względu na swój kształt. Budynek składa się w większej mierze ze szkła, jednak aby nie ulec przegrzewaniu w upalne dni, zastosowano w nim specjalną, podwójną szklaną elewację, chroniącą wnętrze budynku i zapewniającą izolację zimą. Wieżowiec otwarto w 2004 roku.

Marina Bay Sands, Singapur

To niesamowity budynek o fantazyjnym kształcie. Ten hotel składa się z trzech wieżowców (każdy ma 55 pięter!), połączonych specjalną szklaną platformą, przypominającą łódź. W hotelu znajduje się 2561 pokoi i apartamentów. Łącznie w budynku może przebywać 4500 osób. Jest to jeden z bardziej luksusowych hoteli na świecie: na dachu wybudowano basen, który ustanowił rekord najwyżej położonego basenu na świecie (wysokość 191 metrów), a w podziemiach znajduje się ogromne kasyno (jedno z największych na świecie).

Burdż al-Arab, Zjednoczone Emiraty Arabskie

To jeden z najbardziej luksusowych i najwyższych hoteli na świecie. Zbudowano go na sztucznej wyspie, która leży 280 metrów od Zatoki Perskiej. Burdż al-Arab ma 202 apartamenty (największy ma powierzchnię 780 m2), lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową. Jeden z najsłynniejszych hoteli na świecie ma kształt żaglowca, a jego budowa trwała aż pięć lat: ukończono go w 1999 roku.

Hotel zaprojektował Tom Wright.

wygłusza tynk akustyczny efekt echa Nowy deweloper Luboń blisko Poznania buduje nowe mieszkania dla rodziny
Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.