Nowoczesne budynki na świecie

Wiele mówi się o cudach architektury. Z reguły raz na rok lub raz na dwa lata pojawiają się doniesienia o ósmym cudzie świata – mimo że często są to określenia na wyrost, to nie ukrywamy, że wiele z obecnych nowoczesnych budynków wzbudza zachwyt. Te budynki zachwycają od zewnątrz i od wewnątrz, dlatego warto bliżej im się przyjrzeć.

Muzeum Guggenheima, Hiszpania

Cały budynek jest zbudowany z blachy tytanowej i szkła. To niesamowite muzeum sztuki współczesnej zaprojektował Frank Owen Gehry, amerykański projektant. Bryła budynku ma dynamiczną formę, na którą składają się faliste linie i powyginane elementy. Muzeum zostało otwarte w 1997 roku – w ciągu pierwszych dwóch lat istnienia Muzeum Guggenheima Bilbao zasłynęło z tej budowli i tylko do 1999 roku muzeum odwiedziło blisko 2,6 miliona osób, z czego około 80% przyjechało do miasta tylko po to, żeby ujrzeć budowlę.

Teatr Narodowy w Pekinie, Chiny

Ten teatr nazywany jest również Wielkim Jajem ze względu na swój nietypowy kształt. Teatr zaprojektował Paul Andreu, a do budowy Jaja użyto tytanu u szkła. Teatr Narodowy składa się z trzech sal: operowej, teatralnej i koncertowej. Budowla może pomieścić aż 542 widzów! Dodatkowo, żeby nadać miejscu splendoru, otoczono konstrukcję sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel, prowadzący do budynku. Teatr otworzono w 2007 roku.

30 St Mary Axe, Wielka Brytania

Pod tą intrygującą nazwą kryje się jeszcze bardziej intrygująca budowla.

30 st Mary Axe, znajdujący się w Londynie, to wysoki wieżowiec o nietypowym kształcie. Przez złośliwych budynek jest nazywany korniszonem ze względu na swój kształt. Budynek składa się w większej mierze ze szkła, jednak aby nie ulec przegrzewaniu w upalne dni, zastosowano w nim specjalną, podwójną szklaną elewację, chroniącą wnętrze budynku i zapewniającą izolację zimą. Wieżowiec otwarto w 2004 roku.

Marina Bay Sands, Singapur

To niesamowity budynek o fantazyjnym kształcie. Ten hotel składa się z trzech wieżowców (każdy ma 55 pięter!), połączonych specjalną szklaną platformą, przypominającą łódź. W hotelu znajduje się 2561 pokoi i apartamentów. Łącznie w budynku może przebywać 4500 osób. Jest to jeden z bardziej luksusowych hoteli na świecie: na dachu wybudowano basen, który ustanowił rekord najwyżej położonego basenu na świecie (wysokość 191 metrów), a w podziemiach znajduje się ogromne kasyno (jedno z największych na świecie).

Burdż al-Arab, Zjednoczone Emiraty Arabskie

To jeden z najbardziej luksusowych i najwyższych hoteli na świecie. Zbudowano go na sztucznej wyspie, która leży 280 metrów od Zatoki Perskiej. Burdż al-Arab ma 202 apartamenty (największy ma powierzchnię 780 m2), lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową. Jeden z najsłynniejszych hoteli na świecie ma kształt żaglowca, a jego budowa trwała aż pięć lat: ukończono go w 1999 roku.

Hotel zaprojektował Tom Wright.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.