Zagadka egipskich piramid

Od tysięcy lat stanowią tajemnicę. Wiele teorii i jeszcze więcej wątpliwości.

www.tolerancji.pl

Jak to możliwe, że niemal 3000 lat przed naszą erą, udało się wznieść człowiekowi tak spektakularne budowle? Piramidy egipskie obecnie stanową obowiązkowy punkt programu w wyprawach turystycznych, gdyż każdy chce na własne oczy zobaczyć jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Wielka Piramida, zwana też piramidą Cheopsa została ukończona około 2580 roku p.

n.e.

Później powstały jeszcze dwie takie budowle w Gizie – dla syna i wnuka słynnego Cheopsa oraz dla ich żon. Wszystkie stanowiły grobowce dla zmarłych władców.

Archeolodzy twierdzą, że przy budowie piramidy Cheopsa pracowało około 100000 robotników przez ponad 20 lat. Składa się ona z ponad dwóch milionów kamiennych bloków, ważących po 2,5 tony każdy.

Robotnicy przesuwali ogromne bloki na rolkach, używając dźwigni i ramp, a następnie ustawiali jedne na drugich, nie używając zaprawy murarskiej. Uskoki między blokami wypełniono wapieniem o gładkiej i lśniącej powierzchni.

Niezwykłe ostrosłupy odbijały światło, dając magiczny efekt, który trwa do dziś.

https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/projektant-wnetrz-grodzisk-mazowiecki/
Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.