Piwnica – do czego można ją wykorzystać?

Nie każdy właściciel domu decyduje się na zbudowanie piwnicy: głównie ze względu na to, że we współczesnych domach nie potrzebujemy przechowywać opału czy węgla, a wszelkie piece czy ciepliki można trzymać w specjalnie wydzielonym do tego pomieszczeniu gospodarczym. Warto jednak rozważyć budowę piwnicy, ponieważ nie musi ona służyć wyłącznie do przechowywania w niej różnych rzeczy.

Siłownia

To rozwiązanie dla miłośników sportu – w prywatnej siłowni można umieścić takie sprzęty, jakie się chce: hantle, sztangi, ławeczki, maszyny do treningu siłowego, drążek, orbitek, bieżnię… Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeżeli lubimy sport i nie możemy bez niego żyć, prywatna siłownia może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Domowe SPA

SPA nie należy nigdy do najtańszych rozrywek – zwłaszcza gdy kurort znajduje się w znacznym oddaleniu od naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli jednak dość często korzystamy ze SPA, a mamy do zagospodarowania piwnicę, warto zastanowić się nad stworzeniem swojego domowego SPA w domu. W piwnicy można zainstalować wannę, saunę czy jacuzzi, dzięki czemu będziemy mogli w każdej chwili zrelaksować się po ciężkim dniu.

W Plewiskach nowe mieszkania Plewiska od Jandach

Dodatkowy salon

Albo pokój gościnny – wszystko zależy od naszego pomysłu. Jeżeli już na początku zamontuje się w piwnicy odpowiednią izolację, to w pomieszczeniu będzie ciepło zimą, a chłodno latem.

Niektórzy urządzają tam również pokój do relaksacji, medytacji lub po prostu podłączają tam kino domowe i robią coś w rodzaju prywatnego, domowego kina lub pokoju gier.

Pokój rozrywki

Inaczej mówiąc – idealne miejsce na imprezę. Piwnicę można świetnie zagospodarować, wstawiając do niej telewizor, głośniki, kanapę, montując bar i hokery. Oczywiście odpowiednio wcześniej warto pomyśleć nie tylko o zainstalowaniu odpowiedniej izolacji, ale również o wygłuszeniu pomieszczenia. W ten sposób powstaje pokój, w którym można się zrelaksować po ciężkim dniu (barek, ewentualnie maszyna do grania w rzutki czy stół bilardowy) lub po prostu poimprezować.

Pomieszczenie gospodarcze

Pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę wszystko: z piwnicy można zrobić pralnię, suszarnię, składzik na sprzęty domowe, miejsce na dodatkowe sprzęty jak lodówka, elektryczna suszarka i tym podobne. Można również z piwnicy zrobić coś na kształt pokoju do przechowywania, jednak zawsze istnieje ryzyko, że ją po prostu zagracimy. Jak widać piwnicę można zagospodarować różnie: od SPA przez domową siłownię po pokój imprez. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni – nie musimy kierować się stereotypowym myśleniem, że w piwnicy koniecznie trzeba trzymać opony do samochodu, stare meble, narzędzia i nieprzydatne rzeczy.

Jeżeli tylko zadbamy o odpowiedni plan już na etapie budowania domu, szybko będziemy mogli cieszyć się nowoczesną piwnicą i nietypowym pokojem.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.