Biblioteka w Kansas City

Kansas City Public Library czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Kansas City w stanie Missouri (USA) powstała w 1873 roku i jest najstarszą biblioteką w tym mieście. Budynek nie jest ani nowatorski, ani oryginalny sam w sobie, jest jednak coś, co sprawia, że wśród najdziwniejszych budowli świata wymienimy również bibliotekę w Kansas City.

Otóż południową fasadę budynku od strony parkingu tworzy gigantyczna półka z książkami. Grzbiety książek wykonane zostały z folii poliestrowej, każdy z nich ma około 7,5 metra wysokości oraz 2,5 metra szerokości.

Każda z 22 książek ma odmienny kolor okładki, na każdej znajduje się inny tytuł a także nazwisko autora. Projekt został zrealizowany w 2005 roku przez firmę Dimensional Innovation.

Tytuły książek nie zostały jednak dobrane przypadkowo. Mieli w tym swój udział mieszkańcy Kansas City, dokonując wyboru poprzez głosowanie.

W ten sposób, przechadzając się pomiędzy Wyandotte Street i Baltimore Avenue, możemy podziwiać takie woluminy, jak „Opowieść o dwóch miastach” Charlesa Dickensa, „Paragraf 22” Josepha Hellera, „Władca pierścieni” Johna Ronalda Reula Tolkiena czy „Zabić drozda” Harper Lee.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.