Biblioteka w Kansas City

Kansas City Public Library czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Kansas City w stanie Missouri (USA) powstała w 1873 roku i jest najstarszą biblioteką w tym mieście. Budynek nie jest ani nowatorski, ani oryginalny sam w sobie, jest jednak coś, co sprawia, że wśród najdziwniejszych budowli świata wymienimy również bibliotekę w Kansas City.

Otóż południową fasadę budynku od strony parkingu tworzy gigantyczna półka z książkami. Grzbiety książek wykonane zostały z folii poliestrowej, każdy z nich ma około 7,5 metra wysokości oraz 2,5 metra szerokości.

Każda z 22 książek ma odmienny kolor okładki, na każdej znajduje się inny tytuł a także nazwisko autora. Projekt został zrealizowany w 2005 roku przez firmę Dimensional Innovation.

Tytuły książek nie zostały jednak dobrane przypadkowo. Mieli w tym swój udział mieszkańcy Kansas City, dokonując wyboru poprzez głosowanie.

W ten sposób, przechadzając się pomiędzy Wyandotte Street i Baltimore Avenue, możemy podziwiać takie woluminy, jak „Opowieść o dwóch miastach” Charlesa Dickensa, „Paragraf 22” Josepha Hellera, „Władca pierścieni” Johna Ronalda Reula Tolkiena czy „Zabić drozda” Harper Lee.

Zobacz jak powstaje beton w jednej z największych firm w Polsc Projekty domów energooszczędnych
Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.