Bezpieczne wynajmowanie nieruchomości – o czym pamiętać?

Wynajem mieszkania czy przestrzeni użytkowej to coś, na co decydujemy się niezwykle często – nie jest to co prawda skomplikowany proces, ale jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności to mogą pojawić się niechciane problemy i przykre konsekwencje złych decyzji. W związku z tym trzeba być bardzo uważnym i znać kilka podstawowych zasad, dzięki którym w sposób bezpieczny będziemy mogli wynająć nieruchomość. Taką uwagę należy zachować w zasadzie na każdym etapie wynajmowania, a więc począwszy już od samych poszukiwań, a skończywszy na ostatniej prostej, jaką jest podpisanie umowy. Wiele ofert wydaje się zbyt dobre, aby były prawdziwe, natomiast możemy to zweryfikować dopiero po uważnej analizie, dlatego też bardzo ważne jest, aby nie paść łupem oszustów, którzy oferują cuda, których tak właściwie nie ma.

O czym trzeba więc pamiętać, kiedy szukamy nieruchomości na wynajem? Zdaniem ekspertów, najważniejsze nasze czynności w całym tym procesie powinny obejmować:

  • dokładne sprawdzenie oferty,
  • weryfikacja prawa własności danej nieruchomości,
  • sprawdzenie stanu samej nieruchomości,
  • właściwe sporządzanie formalności,
  • dokładne sprawdzenie umowy przed podpisem.

Oczywiście wszystko zaczyna się od wymarzonej oferty, którą znaleźć jest bardzo łatwo – dopiero potem okazuje się, że gdzieś ukryte są jakieś dodatkowe koszta za wynajem danej nieruchomości, które rozwiewają nasze marzenia. Choćby dlatego tak ważne jest, aby bardzo dokładnie sprawdzić ofertę, a jeśli jest taka możliwość to zadzwonić do osoby, która ofertę wystawiła i wypytać o różnego rodzaju szczegóły. W ten sposób na pewno zaoszczędzimy sobie czasu i nerwów – jeśli bowiem tego nie zrobimy, a następnie wybierzemy się na oglądanie nieruchomości to może czekać na nas przykra niespodzianka i strata czasu.

Warto również na początku sprawdzić, czy osoba, która podaje się za właściciela danej nieruchomości rzeczywiście ma prawo do zarządzania nieruchomością – w tym celu potrzebna będzie znajomość numeru księgi wieczystej, gdzie znajduje się informacja o prawie własności. Sporym ułatwieniem jest dla nas fakt, że coraz więcej ksiąg przenoszonych jest również do postaci wirtualnej, dzięki czemu odpowiednich informacji możemy poszukać także za pomocą przeglądarki internetowej. Gdy już zweryfikujemy ofertę oraz prawo własności, będzie to dla nas pierwszy sygnał, że mamy przed sobą ciekawą i najprawdopodobniej uczciwą propozycję, ale niech to nie uśpi naszej czujności – dużo rzeczy dowiemy się bowiem w momencie, kiedy na własne oczy przekonamy się, czy opis oferty odpowiada rzeczywistemu stanowi nieruchomości.

Domy na kredyt od deweloper Skórzewo koło Poznania w stanie deweloperskim

Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania nieruchomości?

W trakcie takiego oglądania warto zwrócić swoją uwagę na szereg czynników, które mogą mieć wpływ na to, czy nieruchomość rzeczywiście jest tak dobra, jak zostało nam to przedstawione.

Najlepiej nieruchomość oglądać za dnia, w naturalnym świetle słonecznym, kiedy widać różnego rodzaju niedoskonałości. Sprawdzanie nieruchomości należy rozpocząć od jej poszczególnych elementów jak okna, tynki czy oświetlenie. Wszystko to będzie miało bowiem duży wpływ na nasze korzystanie z nieruchomości, dlatego też niezwykle ważne jest, aby sprawdzić wszystkie te elementy jeszcze przed naszą ostateczną decyzją. Dodatkowo, zanim podpiszemy umowę należy jeszcze raz dokładnie ją sprawdzić i zweryfikować, czy posiada wszystkie potrzebne informacje czy dane.

Tylko w takiej sytuacji mieli bowiem pewność, że w sposób bezpieczny kończymy cały ten proces.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.