Księga wieczysta nieruchomości – czego w niej szukać?

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, jeśli chodzi o sprzedaż czy kupno działki. To bowiem właśnie w takim specjalnym rejestrze opisane są wszystkie najważniejsze informacje na temat nieruchomości, w tym przede wszystkim informacje dotyczące jej stanu prawnego. Nic więc dziwnego, że wskazane jest do takiej księgi wieczystej zajrzeć i sprawdzić wybrane informacje z rzeczywistością. Czego jednak szukać i na jakie informacje zwracać największą uwagę? Wiele zależy od sedna problemu, natomiast warto po prostu wiedzieć, co się w takiej księdze wieczystej danej nieruchomości znajduje i czego tam rzeczywiście szukać. Są to więc informacje, które dotyczą między innymi:

  • lokalizacji nieruchomości,
  • jej powierzchni,
  • właściciela nieruchomości,
  • występowania ograniczeń praw,
  • roszczeń ciążących na danej nieruchomości.

Oczywiście dla wielu najważniejsze będę te zapisy, które dotyczą praw związanych z własnością kupowanej przez nas nieruchomości – w związku z tym jesteśmy bowiem w stanie zweryfikować, czy osoba, od której kupujemy nieruchomość rzeczywiście jest wpisana do księgi jako właściciel. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których w księdze. jest błąd. Wtedy zazwyczaj po jakimś czasie od zakupu nieruchomości zgłasza się osoba, która twierdzi, że to ona jest prawdziwym właścicielem, a księga wieczysta się myliła. Na całe szczęście, nawet jeśli taka osoba udowodni swoje racje to prawo nadal jest po naszej stronie.

info.nokia6300.pl

Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy w ogóle sprawdzać zapisów w księdze wieczystej – jest to bowiem bardzo ważny dokument, z którego możemy wynieść także więcej informacji, a więc nie tylko te, które dotyczą własności. To bowiem w księdze wieczystej znajdziemy również zapisy na temat występowania jakichś ograniczeń praw, które dotyczą samej nieruchomości, jak również ewentualne hipoteki, które mogą na niej ciążyć. W ten sposób będziemy wiedzieć, na jakie trudności możemy ewentualnie napotkać w przyszłości, dlatego też bardzo ważne jest, aby do księgi zajrzeć i wszystkie te potrzebne informacje poznać – w przeciwnym razie sama transakcja może wydawać się udana, ale koniec końców okaże się, że nie wszystko jest takie kolorowe. Wgląd w księgę wieczystą powinien być więc naszym obowiązkiem jako osoby po prostu odpowiedzialnej – wiele osób nie wie jednak, gdzie tak właściwie księgi wieczystej szukać. Ale tu sprawa okazuje się być wcale nieskomplikowana.

W jaki sposób możemy zajrzeć do księgi wieczystej?

Tego typu księgi prowadzone są przez odpowiednie wydziały w sądach rejonowych, które są właściwie dla lokalizacji danej nieruchomości. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie wszystkie nieruchomości taką księgę posiadają – wtedy ze względu na własne bezpieczeństwo należy zażądać od właściciela nieruchomości, aby taką księgę założył. Bardzo istotne jest w tym wszystkim to, że księgi te są jawne, a więc każdy może do nich zajrzeć – wystarczy tylko znać jej numer. W dzisiejszych czasach z dużą pomocą przychodzi internet – coraz więcej treści jest bowiem przenoszonych właśnie do sieci, dzięki czemu wiele ksiąg jest już dostępnych pod postacią elektroniczną. Dzięki temu znacznie łatwiej jest ją nie tylko wyszukać, ale też po prostu przejrzeć – można to zrobić za pomocą komputera i bez konieczności wychodzenia z domu.

Tak duże uproszczenie całego procesu powoduje więc, że samo znalezienie i przejrzenie odpowiedniej księgi wieczystej przed zakupem nieruchomości zajmie nam mało czasu, dlatego też powinno być to coś,co robimy jako jedną z pierwszych rzeczy.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.