Jerzy Hryniewiecki

Jerzy Hryniewiecki urodził się w 1908 roku w Dorpacie. Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej ukończył w 1936 roku. Po obronieniu dyplomu pracował w Biurze Planowania Miasta Warszawy, będąc architektem dzielnicy Mokotów.

Wystawiał się ze swoimi pracami w takich miastach świata jak Paryż i Nowy Jork. Oprócz kariery architekta był także wojskowym. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii oraz Centrum Wyszkolenia Artylerii Przeciwlotniczej.

Przed drugą wojną światową otrzymał stopień podporucznika w korpusie oficerów rezerwy artylerii. Po Drugiej Wojnie Światowej został profesorem Politechniki Warszawskiej i prezesem SARP. Został uhonorowany doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej.

Był także posłem bezpartyjnym do Sejmu PRL II i III kadencji. Do głównych prac architekta zaliczyć można projekt budynku MON w Warszawie, Stadion X-lecia, Spodek w Katowicach, basen Klubu Sportowego Legia w Warszawie, „Supersam” w Warszawie, ośrodek wypoczynkowy w Solinie oraz ośrodek kulturalny w Karpaczu.

Projektowanie wnętrz Grodzisk Mazowiecki
Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.