Sztuczny ząb

Jak wiadomo, ubytki zębowe najczęściej uzupełnia się za pomocą specjalnych implantów. To dzięki nim szczęki odzyskują dawną sprawność, a przeżuwanie i jedzenie nie sprawia już żadnych problemów. Koronę zębową można również założyć w momencie gdy chce się uchronić słaby ząb przed ewentualnym złamaniem. Przydaje się ona także po przeprowadzaniu leczenia endodontycznego.

Wyróżnia się kilka rodzajów koronie. Pierwszym z nich jest korona, wykonana z metalu. Jej główną wadą okazuje się uzyskiwany dyskomfort estetyczny, ponieważ mocno odróżnia się na tle naturalnego koloru zęba. Bardzo popularne okazują się natomiast korona akrylowa (idealnie „wtapia się” w barwę uzębienia).

Warto jednak dodać, że nie charakteryzuje się jednocześnie zbyt dużą trwałością i odpornością na zniszczenia, dlatego też wykorzystuje się ją głównie jako wypełnienie okresowe. Za najbardziej trwałe i jednocześnie najlepsze rozwiązanie uznaje się często koronę metalową, licowaną porcelaną. Wierzchnia warstwa doskonale imituje naturalną biel zęba, a metal zapewnia stosowną wytrzymałość. Warto też zwrócić uwagę na koronę cyrkonową.

Ma ona niezwykle dużą wytrzymałość, a przy tym cechuje ją doskonała przenikalność świetlna, jednak wiąże się ze sporymi kosztami.

Dominik
News Reporter
Student fizyki, ponadto pracuje jako fotograf, czym łączy swoje dwie wielkie pasje. Lubi wieczorami obejrzeć film, w szczególności komedie.